Double Headlight Big Power Fashion Electric Motorcycle with Lead Acid Battery
Contact Supplier
Product Attributes
- Customization
- Available
- Frame Material
- Steel
- Tire Size
- 10inch
- Model NO.
- Super leopard
- Power
- 1001-2000W
- Certification
- CCC
- Voltage
- 72V
- Transport Package
- Frame Inside+Carton Outside
- Specification
- 1790mm*690mm*1090mm
- Trademark
- Zub or OEM
- Origin
- Zhejiang, China
- HS Code
- 8711600090
- Production Capacity
- 1000000sets/Year
Product Images of Double Headlight Big Power Fashion Electric Motorcycle with Lead Acid Battery
Find Similar Products
Product Description
| Size: | 1790mm*690mm*1090mm |
| Wheel base: | 1330mm |
| Headlight capacity: | 4000cd |
| Ground clearance: | 140mm |
| Battery: | 72V20AH lead-acid battery |
| Motor: | 1000W brushless DC motor |
| Controller: | 12 tube |
| Brake: | Front disc/rear drum |
| Tyre: | 90/90-10 tubeless tyre |
| Max speed: | 43km-45km/h |
| Range: | >80km |
| Charging time: | 8-10 H |
| Battery life: | 350 times |
| Other features: | LED light,USB, |
Color option:
we have painting dept,can paint the color as your requirement.
Detail parts pictures:
Rear LED light
Function buttons:
LCD speed meter:
Front turn light:
Double headlight:
Seat and back rest:
Packing information:
Both CKD,CBU,SKD are ok
CKD: packed by cartons,usually the same part packed together,
CBU/SKD: steel frame inside/ carton outside as following picture:

Delivery time:
20-35 days after getting the deposit.
About the Supplier
Company Profile
Zhejiang Zuboo Technology Co, . Ltd was founded in November 2006, the headquarters located in Taizhou city. It is a vibrant coastal city owning perfect matching resources and convenient transportation conditions.
Now we are a group owning 6 major production bases in Taizhou, Tianjing, Wuxi, Guangxi, Sichuan and Henan in China. The annual production capacity reach to 1 million sets.
Our company offers variety of products which can meet your multifarious demands. We adhere to the management principles of "quality first, customer first and credit-based" since the establishment of the company and always do our best to satisfy potential needs of our customers. Our company is sincerely willing to cooperate with enterprises from all over the world in order to realize a win-win situation since the trend of economic globalization has developed with anirresistible force.
From year 2016, we started oversea business. Until now, ZUBOO has exported her products to the Philippines, Ukraine, Egypt, India, Iraq, Peru, Mexico, Brazil, Maldives, Nigeria, Ecuador and Sri Lanka. We sincerely welcome your inquiries and look forward to our cooperation!
About Our Factory & Business Background
- Address
- No. 78 Nongchang Road, Jiaojiang District, Taizhou, Zhejiang, China
- Terms of Payment
- LC, T/T
- International Commercial Terms(Incoterms)
- FOB, EXW, CFR, CIF
- Average Lead Time
- Peak Season Lead Time, one month, Off Season Lead Time, one month
- Nearest Port
- Ningbo port Tianjin port
Our Production Capability & Technical Expertise
Our Industry Experience & Global Business Record
- Export Year
- 2016-05-01
- Main Markets
- North America, South America, Eastern Europe, Southeast Asia, Africa, Oceania, Mid East, Eastern Asia, Western Europe
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
-
US$650.00-750.00 / set
-
US$500.00-600.00 / Piece
-
US$230.00-460.00 / set
-
US$270.00-500.00 / set
-
US$260.00-480.00 / set
-
US$230.00-460.00 / set
-
US$400.00-415.00 / Piece
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- electric motorcycle
- Others electric motorcycle
- Double Headlight Big Power Fashion Electric Motorcycle with Lead Acid Battery
Related Categories
Hot Searches
- Electric Vehicle Factories
- Electric Mobility Scooter Factories
- Electric Bike Factories
- Electric Bicycle Factories
- E Bicycle Electric Bike
- Electric Scooter Car
- Electric E Bike
- Electric Bicycle Scooter Bike
- Electric Scooter Motorcycle
- E Motorcycle Bulkbuy